06-34009124 [email protected]

Dit jaar hebben minder kerkgangers online de Paaswake bekeken. De meeste kerkdiensten op Paaszaterdag 3 april 2021 trokken minder kijkers dan in 2020, hoewel er ook kerken zijn die meer volgers hadden. Die voorzichtige vingerwijzing blijkt uit een rondgang die ik deed op YouTube en Facebook.

Ik heb een niet-representatieve steekproef (!) gedaan door de kerken uit mijn rondgang van vorig jaar te herhalen. Ik heb de 53 Nederlandse kerken uit die inventarisatie opnieuw met de Paaswake bezocht op hun YouTube- of Facebook-kanaal. Ook heb ik een aanvullende inventarisatie gedaan. De kijkcijfers zie je onderaan dit artikel.

Daaruit kun je aflezen:

  • 22 kerken hadden geen uitzending, of niet op het kanaal van vorig jaar.
  • 10 kerkdiensten werden beter bezocht, met name de kathedralen in Den Bosch (+88%), Rotterdam (+73%) en Haarlem (+52%) trokken beduidend meer digitale kerkgangers.
  • 21 kerkdiensten werden minder bezocht, variërend van 13% tot 99% minder kerkgangers.
  • De ruw-gemiddelde kijkcijfers daalden van 600 naar 188 kijkers, een afname van 69%, met een mediaan van 180.
  • Bij het bezoeken van 15 ‘nieuwe’ kerkdiensten, valt mij op dat het aantal kijkers – behoudens de grote uitschieters van vorig jaar – overeenkomt met het gemiddelde van de ‘oude kerken’: 183 tegenover 188 (met een mediaan van 164 (die bij zo’n klein aantal en de weinige uitschieters niet heel relevant is).

Conclusies?

Mijn algemene beeld is dat online kerkdiensten minder goed zijn bekeken dan in 2020. Toch zijn er geen harde conclusies aan deze cijfers te verbinden. Wel enkele vingerwijzingen:

  • Kerkgangers konden weer ter kerke, en kozen daarvoor in plaats van online
  • Er werden simpelweg geen uitzendingen verzorgd bij gebrek aan interesse, gebrek aan vrijwilligers, verschuivingen van roosters of door andere initiatieven
  • De 22 kerken waarvan ik geen uitzending kon terugvinden, hebben geen digitale kerkdienst aangeboden, de Paaswake vond plaats in een andere kerk van dezelfde gemeenschap of zijn van kanaal gewisseld (bijv. van YouTube naar Zoom)
  • De vergelijking is beperkt tot de kerken die ik vorig jaar vond. Ik heb de inventarisatie uitgebreid met 15 nieuwe kerken.
  • Het gemiddelde van 183-188 kijkers per kerkdienst wordt misschien ‘het nieuwe normaal’ van online kerkdiensten.

Vergelijking 2020 – 2021

#kerkdienstplaatskanaal20202021verschil %
1Kathedraal HaarlemHaarlemYT2100318452%
2RK Overijssel Zuid-WestWierden e.o.YT54286860%
3Kathedraal Den BoschDen BoschYT41578088%
4RK Groene HartAarlanderveenYT777492-37%
5RK Parochie Paus Johannes Paulus XXIII HoutenHoutenYT1600444-72%
6Abdij van EgmondEgmondFB/YT1077409-62%
7RK Lemiers / H. AndreaskerkZevenaarYT396310-22%
8RK Twente ZuidDeldenYT598301-50%
9Kathedraal RotterdamRotterdamYT16428373%
10Sint VitusparochieLeeuwardenYT697270-61%
11Grote KerkDordrechtYT14925068%
12RK Parochie Maria Hertogin DrenteEmmer-CompYT15823851%
13Ekklesia LeidenLeidenYT17022432%
14PG SassenheimSassenheimYT221190-14%
15Armeens Apostolische KerkAlmeloYT4701182-96%
16Open HofCulemborgYT1691807%
17St. JorisbasiliekAlmeloYT15317011%
18Joannes de DoperparochieHoofddorpYT219168-23%
19PG LemmerLemmerYT175152-13%
20RK Parochies St. Maarten en St. LucasLeusdenYT1361392%
21Gereformeerde Kerk ErmeloYT138118-14%
22Petrus en PauluskerkTilburgYT149111-26%
23St. JozefkerkEnschedeYT33499-70%
24Gerardus Majellakerk / Parochie De Goede HerderTilburgFB16589-46%
25Sint AgneskerkAmsterdamYT21583-61%
26OntmoetingskerkDordrechtYT10677-27%
27Pelgrimskerk Oase RegenboogZoetermeerYT16075-53%
28ExoduskerkSommelsdijkYT17171-58%
29Norbertijnenparochie Heikant-QuirijnstokHeikant-QYT11042-62%
30RK Parochie H. FamilieBredaYT1224-97%
31Antonius van PaduaparochieNijmegenFB3734-99%
32Sint Lambertuskerk HorstHorstYT38300 
33RK Parochie Noord / H. DriekoningenkerkParamariboFB26090 
34OKKN AmersfoortYT14000 
35RK Parochie OLV van AmersfoortAmersfoortFB13920 
36H. BarbarakerkCulemborgYT10620 
37RK Parochie Johannes de DoperGoudaFB8300 
38OLV Altijddurende BijstandSliedrechtYT6730 
39H. Lambertus KerkradeKerkradeFB4480 
40RKK SteinSteinFB3900 
41Aartsbisdom (Ariensinstituut) *UtrechtFB3820 
42TitusbrandsmaparochieWageningenFB3730 
43Kathedraal BredaBredaYT2320 
44JanskerkgemeenteUtrechtYT2060 
45Binnenstad Vrijenban (OKKN Delft)DelftYT2000 
46RK Parochie Maria ten HemelopnemingMillingenYT1910 
47GeertekerkUtrechtYT1690 
48PG wijkgemeente Groningen-ZuidGroningenYT1560 
49Parochie Sterre der Zee Den HaagDen HaagYT1330 
50OLV ter NoodHeilooYT1240 
51PG AlkmaarAlkmaarYT1180 
52H. Hartkerk VughtVughtYT1130 
53Kerk aan ZeeMuiderbergYT1100 
  gemiddeld 600188,8-69%

Nieuw bezochte kerkdiensten 2021

#kerkdienstplaatskanaal20202021verschil %
1Heilig Hart Kerk De NoordHeerhugowaardYouTube0344
2NicolaasparochieZoetermeerYouTube0290
3DomkerkUtrechtYouTube0278
4Sint DominicuskerkLeeuwardenYouTube0271
5RK AmstellandAmstellandYouTube0254
6LaurentiusparochieonbekendYouTube0229
7Parochie Heilige WillibrordusBollenstreekYouTube0211
8NicolaikerkUtrechtYouTube0164
9Abdij van BerneHeeswijkYouTube0157
10PG MaaslandMaaslandYouTube0157
11NorbertijnenparochieQuirijnstokYouTube0132
12PG Rivierenland OostBeuningenYouTube0127
13OntmoetingskerkVriezenveenYouTube067
14KoningskerkRotterdamYouTube050
15Baptistengemeente Midden-BetuweMidden-BetuweYouTube024